Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя Верховного Суду Олександра Яновська взяла участь у 44-му Пленарному засіданні CEPEJ

10 липня 2025, 11:33

Суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Олександра Яновська долучилася до 44-го Пленарного засідання Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ), що відбулося 4–5 червня 2025 року.

У межах засідання обговорили ключові питання щодо цифрової трансформації правосуддя, зокрема використання відеоконференцій. У виступі суддя наголосила: те, що донедавна було інструментом для зручності сторін, в умовах повномасштабної війни в Україні стало питанням виживання правосуддя.

«Попри щоденні загрози, зруйновану інфраструктуру та значні кадрові втрати українські суди не припинили свою роботу», – зазначила вона, підкресливши, що система не лише функціонує, а й розвивається, зокрема в цифровому вимірі.

Спікерка поінформувала учасників заходу про створення у 2024 році Спільної робочої групи за участю експертів CEPEJ, Верховного Суду, Державної судової адміністрації України, Вищої ради правосуддя та Ради суддів України з метою вироблення рішень для підвищення ефективності правосуддя як в умовах війни, так і в майбутньому. Вже підготовлено проєкт фінального звіту CEPEJ, над яким активно працює українська сторона.

Окрема увага у виступі була приділена новим технологічним рішенням, які впроваджуються в Україні. Зокрема, оновленій у 2025 році Базі правових позицій Верховного Суду, яка функціонує із застосуванням генеративного штучного інтелекту, а також Supreme LAB – новому сервісу для пошуку справ у різних юрисдикціях Верховного Суду.

Говорячи про відеоконференції, суддя наголосила, що для України це не лише питання зручності, а й інструмент захисту базових прав. Учасники судових процесів нерідко перебувають у зоні бойових дій, на тимчасово окупованих територіях або на передовій. Тому можливість дистанційної участі в судових засіданнях є життєво необхідною. Водночас впровадження таких технологій має відбуватися в межах верховенства права, з дотриманням процесуальних гарантій і суддівської незалежності.

«Україна бореться не лише за територію, а й за цінності. І ми впевнені: разом збережемо й удосконалимо систему правосуддя», – наголосила суддя, завершуючи виступ.

Також повідомляємо, що на сайті Верховного Суду незабаром будуть оприлюднені переклади основних документів, прийнятих за результатами засідання.

Верховний Суд